poniedziałek, 15 stycznia 2018

Jak nauczyć dziecko gotowania?

Pewnie większość mam truchleję na samą myśl, że ich pociecha trzyma w swojej małej rączce ostry nóż, w związku z czym odwlekamy decyzję o zaangażowaniu malca w przygotowywanie posiłków. Niesłusznie. Naukę gotowania powinniśmy rozdzielić na etapy, dzięki którym dziecko stopniowo będzie przyswajało niezbędną wiedzę. A dlaczego w ogóle nauczyć dziecko gotowania?


Mnóstwo korzyści


Na wyżej postawione pytanie jest wiele odpowiedzi. Przede wszystkim przygotowywanie nawet najprostszych posiłków rozwija w dziecku zdolności manualne. I jeśli dotychczas takie zadanie spełniały puzzle drewniane, tak wraz z upływem czasu musimy dziecku pokazywać trudniejsze czynności takie, jak krojenie, ugniatanie ciasta itp.

Podczas przygotowywania potraw otrzymujemy nie tylko pomoc ze strony dziecka, ale możemy się również cieszyć wspólnie spędzonym czasem. Wspólnie gotując, łączymy naukę z zabawą. Mamy szansę nauczyć malucha nowych smaków, zapachów oraz zasad łączenia różnorodnych składników. U dziecka rozwija się także wyobraźnia.

Wspólne gotowanie daje nam możliwość wpojenia dziecku zasad zdrowego odżywiania już od najmłodszych lat. Opowiadanie dziecku o dobroczynnych dla zdrowia właściwościach warzyw i owoców, o zawartości witamin i pokazywanie jak wiele różnych potraw, a przede wszystkim smacznych można z nich przygotować, pozwoli dziecku polubić zdrowe produkty. Nauka zdobyta w pierwszych latach życia na pewno przełoży się na sposób odżywiania się w dorosłości.

Od czego zacząć?


Nie nastawiajmy się na to, że nasze dziecko od razu chętnie wkroczy do kuchni i zacznie gotować jak zawodowiec, ponieważ w pierwszej kolejności musi się przyzwyczaić do nowych przedmiotów. Na początek pomocna okaże się kuchnia dla dzieci. Już podczas zabawy taką kuchnią można nauczyć dziecko, że należy ostrożnie postępować z kuchenką, gorącymi garnkami, a noże należy trzymać zawsze za rączkę. Kuchnia dla dzieci, mimo tego, że to zabawka, będzie pierwszym etapem nauki dziecka gotowania.

Po jakimś czasie warto zaplanować termin, w którym zabawa przeniesie się do prawdziwej kuchni. Warto wybrać dzień wolny od pracy, ponieważ wtedy będziemy mogli spokojnie dziecku wszystko wyjaśnić i nie musimy się stresować tym, że powstał bałagan i mamy mało czasu na porządki.

Naukę zaczynamy od podstaw, czyli wyjaśniamy dziecku, dlaczego zawsze przed przygotowywaniem posiłków należy myć ręce oraz większość produktów spożywczych. Kolejnym krokiem jest pokazanie dziecku przepisu, wyjaśnienie, gdzie w kuchni znajdują się poszczególne przedmioty i składniki oraz jak należy odmierzać proporcje.

Po wstępnych wyjaśnieniach czas przejść do gotowania. Od jakich dań zacząć? Oczywiście od tych prostych. Może to być sałatka, ciasteczka lub pizza. Gotowanie może pobudzać kreatywność dziecka, dlatego pozwólmy maluchowi wybrać składniki na pizzę lub sposób dekoracji ciasteczek.


Nauka gotowania przyniesie korzyści nie tylko rodzicom, którzy zyskają pomocnika w kuchni, ale także dzieciom. Te już od najmłodszych lat będą wiedziały, jakie składniki włączać do swojej diety i jak je łączyć. Wiedza dotycząca gotowania jest potrzebna już od najmłodszych lat, dzięki temu dziecko nie tylko będzie umiało zrobić sobie kanapkę, gdy zostanie same w domu, ale nauczy się także zaradności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz