poniedziałek, 27 lipca 2015

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?


Wiele dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, jest niezwykle wybredne w kwestii jedzenia. Może zdarzyć się, że maluch będzie przez miesiąc chciał, abyś ugotowała mu jego ulubione pyzy z mięsem, a za jakiś czas stwierdzi, że dane te w ogóle mu nie smakuje. Najważniejsze jest, abyś serwowała różnorodne, pełnowartościowe jedzenie i pozwoliła dziecku decydować, jakie są jakie upodobania kulinarne. Możesz spróbować wprowadzać nieznane produkty w dobrze znanych już potrawach, tak aby zachęcić dziecko do próbowania nowych smaków. Pozwól maluchowi samemu dokonywać wyboru i nie zmuszaj do zjedzenia czegoś, na co nie ma ochoty. Pamiętaj także, aby dieta twojej pociechy była dobrze zbilansowana i obserwuj zachowanie malucha podczas posiłków. Jeżeli zauważysz, że na obiad wybrał same ziemniaki i mięso, na kolacje postaraj się podać mu warzywa lub owoce w jakiejś atrakcyjnej dla niego formie.

Czy moje dziecko je za mało?


To ile je dziecko to bardzo indywidualna kwestia zależąca od jego organizmu. Nie warto zatem porównywać, ile nasza pociecha zjada na tle swoich rówieśników i na tej podstawie wyciągać błędne wnioski. Nie zamartwiaj się, kiedy maluch nie chce zjeść całej nałożonej przez ciebie porcji – dziecko najprawdopodobniej nadrobi te braki podczas następnego posiłku. Jeżeli jednak masz poważne wątpliwości dotyczące ilości spożywanego przez twoje dziecko jedzenia, skontaktuj się ze specjalistą. Nie próbuj bawić się w lekarza i samemu podawać lekarstwa wspomagające apetyt, ponieważ zachowanie takie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.



Wybredne dziecko



Dla swojego dziecka jesteś największym autorytetem. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy w jak wielu kwestiach próbuje cię naśladować. Dlatego zastanów się, czy twoje dziecko nie chce jeść określonych produktów, ponieważ próbuje się do ciebie upodobnić. Kiedy dziecko widzi, że rodzić je różnorodne, zdrowe posiłki, istnieje większe prawdopodobieństwo, że samemu będzie chciało się w ten sposób odżywiać.

Przekąski między posiłkami


Zawsze staraj się podawać dziecku małe i zdrowe przekąski – m.in. jogurty, pełnozbożowe ciasteczka, kawałki warzyw, soki ze świeżych owoców czy kawałki chudego mięsa. Pamiętaj, aby nie podawać ich bezpośrednio przed posiłkiem głównym. Jeżeli dziecko prosi o przekąskę na godzinę przed obiadem, lepiej wstrzymać się z jej podawaniem, a dziecko chętnej zje posiłek główny. Nie pozwalajmy także jeść dzieciom zbyt dużo małych przysmaków, ponieważ może to wyrobić w nich nawyk ciągłego podjadania, co może nawet przeistoczyć się w późniejszym wieku w poważne problemy z nadwagą.

Kiedy dziecko nie chce jeść możesz także zastosować kilka sztuczek, które sprawią, że dziecko chętnej będzie podchodziło do posiłków. Przede wszystkim informuj dziecko przed podaniem jedzenia, że za kilka minut będziecie siadać do stołu. Dasz mu w ten sposób trochę czasu, żeby się uspokoić. Pamiętaj także o regularnym podawaniu posiłków. Spraw, aby czas posiłku był również okazją do wspólnych rozmów. Nie pozwalaj dziecku bawić się swoimi zabawkami czy oglądać bajki podczas jedzenia, ale raczej próbuj nawiązać z nim rozmowę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz