środa, 22 lipca 2015

Jakie wartości niesie za sobą czytanie dzieciom?

Czytanie dzieciom to niezwykle ważny element wpływający rozwój naszych pociech. Nie stanowi ono jedynie formy rozrywki, jaką możemy zapewnić dziecku, ale także niesie za sobą szereg innych korzyści.


Wspólne czytanie zacieśnia więzy między dzieckiem i rodzicem 


Po pierwsze to doskonała okazja, żeby spędzić z dzieckiem trochę więcej czasu. W codziennej gonitwie za rzeczami mniej i bardziej ważnymi chwila spędzona z naszym maluchem przy książce daje nam możliwość skupienia całej naszej uwagi na dziecku. Warto zapomnieć na moment o dzwoniącym telefonie, wyłączyć komputer i telewizor i cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami. Posiadając więcej niż jedno dziecko, dobrym pomysłem jest czytanie każdemu z nich osobno, nawet jeżeli miałoby to oznaczać dla nich trochę późniejszą porę snu.


Dzięki książkom możesz lepiej poznać swoją pociechę


Czytanie różnego rodzaju historii i bajek sprawia, że dzieci chętniej opowiadają o sobie samych. Dzięki książkom komunikacja z dzieckiem może stać się o wiele prostsza. Zdziwisz się, jak chętnie dziecko będzie chciało rozmawiać o swoich uczuciach poprzez pryzmat przeczytanych historii. Możesz sama zainicjować takie rozmowy pytając malucha jak czułby się lub zareagował, jeśli zdarzenia z opowieści przytrafiłyby się nam w prawdziwym życiu. Sam wybór książek może wiele powiedzieć nam o naszych dzieciach. Będąc w księgarni lub bibliotece pozwól im samym wybrać książki, które mają ochotę wysłuchać. W ten sposób dowiesz się jakie są ich upodobania, czym się najbardziej interesują i czego woleliby unikać.


Czytanie dzieciom we wczesnym ma wpływ na późniejsze wyniki w nauce


Oczywiście w grę wchodzą także kwestie edukacyjne. Czytanie dzieciom pozwala im poznać nowe słowa i wyrażenia. Tym samym wzbogaca się ich zasób słownictwa, co jest nieocenionym plusem w późniejszych zmaganiach w szkole. Czasami warto nawet tłumaczyć dzieciom znaczenia słów, które są dla nich zupełnie obce. W ten sposób dziecku może być łatwiej w przyszłości radzić sobie ze zrozumieniem abstrakcyjnych konceptów, co przydać może się szczególnie w nauce przedmiotów ścisłych. Ponadto podczas czytania u dziecka kształtują się odpowiednie procesy słuchowe. Maluch uczy się także rozpoznawać dane intonacje oraz w konsekwencji intencje osób mówiących (możesz pytać malucha podczas lektury, czy teraz jesteśmy źli czy radośni).

Kiedy dziecko rośnie staje cię niezwykle ciekawe świata, wszędzie go pełno i trudno usiedzieć mu w jednym miejscu. Jednak regularne czytanie uczy dziecko koncentrować uwagę i skupić myśli. Obowiązkiem każdego rodzica jest poszerzanie horyzontów swojej pociechy i zapewnienie mu warunków do odpowiedniego rozwoju. Lektura książek doskonale temu służy. Natomiast kwestia, co czytać dzieciom to już temat na osobny wpis, którego z pewnością możecie się spodziewać w najbliższym czasie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz