poniedziałek, 12 października 2015

Inteligencja matematyczna – jak wspomagać rozwój dziecka

Howard Gardner podzielił ludzką inteligencję na osiem różnych obszarów wśród których znajduje się inteligencja językowa, inteligencja logiczna, inteligencja wizualno-przestrzenna, inteligencja muzyczna, inteligencja interpersonalna, inteligencja intrapersonalna, inteligencja ruchowa oraz inteligencja przyrodnicza. Inteligencja logiczna nazywana jest inaczej matematyczną. Objawia się ona nie tylko umiejętnością wykonywania skomplikowanych równań, ale również rozwiązywaniem problemów, myśleniem krytycznym, oceną i analizą informacji a także świadomym podejmowaniem decyzji.

Rodzic powinien być świadomy czym czym charakteryzują się różne typy inteligencji, aby wiedzieć jak wspomagać rozwój dziecka w kwestii określonego rodzaju kompetencji. Nawet u najmłodszych możemy zaobserwować sygnały, które wskazują, że dziecko ma umysł ścisły. Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie rozwiązują wówczas różnego rodzaju zagadki, lubią porządek, wykazują się cierpliwością, umiejętnie szeregują, klasyfikują i wnioskują
oraz chętnie eksperymentują (do poznawania otaczającego ich świata służą im bardziej własne doświadczenia niż opowieści).

Jak wspomagać rozwój dziecka uzdolnionego matematycznie? Zacząć można od tak prostych sposobów, jak liczenie przedmiotów znajdujących się w naszym otoczeniu – schodów, zabawek czy owoców. Możesz też poprosić dziecko, aby policzyło ile czerwonych aut będziecie mijać podczas drogi do przedszkola. Dobrym pomysłem może okazać się również wspólne gotowanie czy majsterkowanie (są to czynności, które wymagają postępowania według z góry ustalonych zasad/ instrukcji). Pobaw się ze swoją pociechą w zgadywanki – spróbujcie odgadnąć, jak skończy się kreskówka lub co stanie się z głównych bohaterem książki. Wytłumacz dziecku czym jest kalkulator lub inne rodzaje liczydeł i pozwól mu samemu przekonać się do czego służą.

Należy równocześnie pamiętać, że każdy człowiek posiada wszystkie typy inteligencji – są one jednak w mniej lub bardziej rozwinięte. W trakcie naszego życia zmienia się nasz „profil inteligencji” w zależności od tego, który obszar jest mocniej bodźcowany. To od właściwego zorganizowania środowiska, w jakim dorasta nasze dziecko w największym stopniu zależy rozwój jego inteligencji.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz